روانشناسیسبک زندگیسلامتورزش

انواع مدیتیشن و مراقبه

انواع مدیتیشن و مراقبه برای آگاهی ذهن

در این مقاله با انواع مدیتیشن و مراقبه بیشتر آشنا می شویم. در مقاله قبل با فواید مدیتیشن آشنا شدیم . ابتدایی ترین و اصلی ترین نوع مدیتیشن نوع تنفسی آن است. به طوری که شما یک نقطه در بالای ناف خود را انتخاب می کنید و با ذهن خود روی آن نقطه تمرکز می کنید. به طوری که هنگام دم و بازدم به بالا و پایین رفتن آن توجه می کنید .

یادتان باشد نباید الگوی تنفس خود را تغییر دهید بلکه به شکل نرمال و عادی نفس بکشید. البته به کوتاه و بلندی نفس هایتان توجه نکنید فقط به نفس کشیدن خود آگاه شوید .

انواع مدیتیشن
انواع مدیتیشن و مراقبه برای آگاهی ذهن

1. مدیتیشن تنفسی 

یکی دیگر از انواع مدیتیشن و مراقبه، مدیتیشن تنفسی است. برای مدتیشن تنفسی ،تصاویر ذهنی در مغز خود ایجاد کنید تا تنفس شما را هدایت کند.

تصور کنید که سکه ای را بالاتر از ناف خود قرار داده اید. به طوری که با هر بار نفس کشیدن بالا و پایین می رود . یا شی ای را تصور کنید که روی آب دریا شناور است و با حرکت های امواج بالا و پایین می رود . یا یک گل نیلوفر روی برکه ی آب که با حرکت آب گلبرگ هایش تکان می خورد. به ذهنتان اجازه دهید که تخیلات این گونه ایجاد کند .

شما یک مبتدی هستید پس اشکالی ندارد که خوب نتوانید متمرکز شوید. تا آنجایی که ممکن است روی تنفس خود متمرکز شوید و به چیز دیگری فکر نکنید .

2. مدیتیشن مانترا

یکی دیگر از انواع مدیتیشن و مراقبه نوع مانترا است. برای مدیتیشن مانترا ، یک مانترا را دائم تکرار کنید تا بتوانید کاملا متمرکز شوید. مانترا شامل تکرار یک ( صدا ،کلمه و یا عبارت ) به طورمداوم می باشد، تا ذهن شما آرام شود. و به یک حالت عمیق سکوت و تمرکز فرو رود . مثلا عباراتی چون صلح ،آرام و سکوت .

عبارت مانترا را دائم تکرار کنید و اجازه دهید این کلمه دائم در ذهن شما زمزمه شود. اگر ذهنتان دور شد نگران نشوید و دوباره به مانترا فکر کنید و آن را تکرار کنید. با ورود به یک سطح عمیق آگاهی و تمرکز دیگر تکرا مانترا غیر ضروری می شود.

3. مدیتیشن تمرکز 

یکی دیگر از انواع مدیتیشن و مراقبه مدیتیشن تمرکز است. برای مدیتیشن تمرکز روی یک شی ء ساده متمرکز شوید تا استرس شما کم شود . مدیتیشن تمرکز شبیه مانترا می باشد که به جای کلمه و عبارت روی یک شی مشخص متمرکز می شوید. می توانید با یک شیء ساده ی بصری شروع کنید تا به سطحی آگاه و عمیق از تمرکز دست پیدا کنید. در این نوع مدیتیشن چشمان خود را باز نگه دارید. این شی می توان هرچیزی باشد مثلا شعله ی یک شمع که می تواند شاعرانه و زیبا باشد . حتی می تواند یک تصویر الهی از بودا یا چنین چیزی باشد . آن را درست جلوی چشمان خود قرار دهید تا مجبور نباشید برای دیدنش سر و گردن خود را بکشید . پس از مدتی که به آن خیره شدید و رویش تمرکز کردید کم کم تصویر آن از ذهنتان محو می شود و احساس آرامش درونی عمیقی خواهید کرد .

4. مدیتیشن تجسم سازی

یکی دیگر از انواع مدیتیشن، مدیتیشن تجسم سازی است که یکی از روش های مفید در مدیتیشن است .برای مدیتیشن تجسم سازی باید قدرت تجسم خود را بالا ببرید.

در مدیتیشن تجسم سازی ، یک نوع متداول آن تجسم یک مکان آرام مانند ساحل دریا است . تا به آرامش کامل برسید . البته این مکان می تواند هر مکانی باشد که دوست دارید مثلا یک ساحل گرم، یک علفزار پر از گل، یک جنگل آرام و یا یک اتاق نشیمن راحت کنار آتش .

هرجا را که انتخاب کردید سعی کنید آن جا را به مکان مقدس خود تبدیل کنید. پس از اینکه وارد حریم مقدس خود شدید به خودتان اجازه ی کشف و شهود بدهید . آن جا را ایجاد نکنید بلکه طوری تصور کنید که از قبل وجود داشته است. نسیم تازه را روی صورت خود احساس کنید تا زمانی که دوست دارید از این فضا لذت ببرید و آن را پررنگ تر و ملموس تر احساس کنید . چند نفس عمیق بکشید سپس چشمان خود را باز کنید. دفعه ی بعدی می توانید دوباره به همان مکان برگردید و فضای جدیدی ایجاد کنید.

5. مدیتیشن اسکن بدن 

یکی دیگر از انواع مدیتیشن و مراقبه ، مدیتیشن اسکن بدن است . که شامل تمرکز به روی تک تک اعضای بدن به ترتیب است. شل کردن آن عضو و تمرکز به روی آن. برای از بین بردن تنش و استرس از مدیتیشن اسکن بدن کمک بگیرید.

برای شروع مدیتیشن اسکن بدن، در وضعیت راحت یا دراز کش قرار بگیرید. در ابتدا بر تنفس خود متمرکز شوید. سپس به تدریج توجه خود را به قسمت دیگر بدن بدهید. به احساسات خود توجه کنید . به عنوان مثال مثلا از انگشت های پا شروع کنید. به احساسی که در این بخش دارید متمرکز شوید. در مدیتیشن اسکن بدن آگاهانه تلاش کنید تا هرگونه عضله ی منقبض شده در این بخش را شل کنید . و هرگونه کشش و گرفتگی را آزاد کنید. هرگاه آنها کاملا آزاد شدند آن ها را حرکت دهید و بالا و پایین ببرید. از پاها به سمت بالا حرکت کنید و بر اعضای دیگر متمرکز شوید . از احساس آرامش و شلی بدست آمده نهایت لذت را ببرید . قبل از خروج از مدیتیشن دوباره بر تنفس خود متمرکز شوید . با تمرین این مدیتیشن شما از احساسات مختلف بدن خود آگاه می شوید و به شما کمک می کند که به راحتی با آنها کنار بیایید .

6. مدیتیشن چاکرای قلب

یکی دیگر از انواع مدیتیشن و مراقبه، مدیتیشن  چاکرای قلب است. قلب یکی از 7 چاکراهای بدن است . چاکرای قلب در مرکز قفسه ی سینه قرار دارد که با صلح ، عشق و سازش همراه است . مدیتیشن چاکرای قلب را امتحان کنید تا مملو از احساس عشق و شفقت شوید.

مدیتیشن چاکرای قلب شامل برقراری ارتباط با این احساسات و ارسال آن به کل جهان است. برای شروع در موقعیت آرام و راحت قرار بگیرید . روی تنفس خود متمرکز شوید . نور سبز رنگی را که از قلب شما متساعد می شود تصور کنید . این نور سبز رنگ نشانه ی عشق پاک و خالص است که از قلب شما به بیرون ارسال می شود. چند لحظه وقت بگذارید و انرژی مثبت درون خود را به اطراف ساطع کنید. انگشتان دست و پاهای خود را به آرامی تکان دهید و چشمان خود را باز کنید .

7. مدیتیشن پیاده روی 

یکی دیگر از انواع مدیتیشن و مراقبه ، مدیتیشن پیاده روی است. این نوع مدیتیشن شامل حرکت پاها و آگاهی از ارتباط بدنتان با زمین است. مکانی را انتخاب کنید که کمتر عوامل حواس پرتی در آن باشد . اگر در این مکان می توانید کفش هایتان را از پا دربیاورید تا با زمین به طور مستقیم در تماس باشید . سر خود را بالا بگیرید و نگاهتان مستقیم رو به جلو باشد با پاهای خود آرام و آگاهانه قدم بردارید. بر قدم هایتان تمرکز کنید وقتی به انتهای مسیر رسیدید در جهت مخالف حرکت کنید. فقط به پیاده روی فکر کنید نه چیز دیگر .

این روش دقیقا شبیه تمرکز به بالا و پایین رفتن شکم وقفسه ی سینه در مدیتیشن تنفس است. از ارتباط با زمین آگاه شوید و از آرامش پس از آن لذت ببرید .

مقاله ی پیشنهادی:  فواید مدیتیشن و انواع آن

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/12-benefits-of-meditation#8.-may-help-fight-addictions

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا